@endermutfakta Paylaşmış, Hemen Gitmeliyiz!

Çok klişe bir cümle ile başlamak istiyorum. “Sosyal medya çok güçlü abi”. Bu cümle ile başlamamın sebebi çok… Ama gözümüzün önünden bir örnekle anlatacağım bunu. Kısaca @endermutfakta .

Ender abiyi yaklaşık 12 yıldır tanıyorum. Çıraklığım yanında geçti .Önce Turkcell abone noktasında yanında çalışıyordum, sonra cafe açtı orada çalıştım. Tanıdığım günden beri aklı fikri zikri her şeyi yemek yemek, bazen de yemek yapmak. Koli koli sırf lezzetli diye İstanbul’dan çikolata getirdiğini, öğlen yemeklerinde dükkanda aman Atilla abi( Ender abinin abisi, Atilla abim kızmaz inşallah… selamlar ) olmasın da Ender abi olsun diye dua ettiğimi bilirim. Cafe açtıktan sonra daha bir ilgili olmaya başladı Ender abi yemeklerle. Bu anlattıklarım 2010, 2012 seneleri falan. Sonra ben ayrıldım tabi başka yerlerde çalışmaya başladım.  Ender abi ile bağımızı koparmadık abi kardeş gibiyizdir zaten.

Instagram ile ilk doğal taş bileklik satarak tanıştı Ender abi. Kendisi boncukları, taşları alırdı efsane bileklikler yapardı… Kısa sürede o sayfası da büyüdü . Ama Ender abi sevdiği şeyi yapmalıydı yemek yemeliydi, sonra yediklerini paylaşmalıydı… Ve biz de Ender abinin damak zevkinden faydalanmalıydık… Lakin öyle de oldu. Ender abi, Vedat Milör ile tanıştı ilk önce. Sanırım o gün ilk kıvılcım çaktı Ender abinin kafasında.

@endermutfakta isminde bir sayfa ile başladı Ender abi. Yaptığı tek şey beğendiği yemekleri yemek, bunların fotoğrafını çekmek ve paylaşmak. Ne kadar basit geliyor değil mi kulağa? Mevzu o değil işte, mevzu severek yapmak… Ender abi yemek yemeyi seviyor, doymak için değil keyif almak için yiyor. Neyse sayfa büyümeye başladı… 10K, 15K, 25K, 50K… Hızla büyüdü. Artık insanların “nerede ne yesem ?”sorusunun cevabı ; @endermutfakta paylaşımlarıydı. Gece 01:00’da yatağımızdan kalkıp börek yemeye gittiğimizi bilirim bir paylaşım yüzünden. Her yerde her mekanda Ender abinin adını duyar oldum. Bu adam ses sanatçısı, Survivor yarışmacısı, futbolcu falan değil. Yemek yiyen ve bunları hesabında paylaşan biri.  Nasıl bu kadar önemsendi? Adana’nın gastronomi turizmine nasıl bu kadar etki yapabildi ? Türkiye’nin neredeyse bütün illerinden nasıl sürekli davet alır hale geldi ?   Valla sosyal medya uzmanı olarak bende soruyorum bu soruları kendime 🙂 Bulduğum cevap şu;

Yaptığın işi sevmek ve sosyal medyanın gücü!  

Birde unutmadan söyleyeyim;

Son 4 5 ayda Adana’nın gastronomi turizminde ciddi bir  artış varsa sebebi; Ender abidir… O yüzden;

@harbiyiyorum‘un da dediği gibi “ Adana Belediyesi’nin Ender abiye plaket vermesi lazım!” 

2 Comments

  1. ceren dedi ki:

    @endermutfakta alkışı hak ediyor!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir