Karar Verin! Egonuz mu ? Satışlar mı ?

Yine tuhaf bir başlık ve yine ben . Selamlar öncelikle herkese, uzun zamandır bir şeyler yazmaya fırsat bulamadım. Bu yazı son zamanlarda çok karşılaştığım ve anlam veremediğim ” reklamlar bana hiç görünmedi!” , ” logomuz küçük kalmış” , “sayfa beğenim artmıyor“, “ya hiç takipçi gelmiyor” gibi antin kuntin geri dönüşler üzerine.

Evde oturuyorum telefonum çalıyor… ” Aloooo. Tolga bey merhaba … Biz sosyal medyada reklam vermek istiyoruz.. Müsait zamanınız da görüşmek isteriz…” Sağolsunlar davet ediyorlar . E ben de haliyele gidiyorum ekmek parası… Dinliyorum … Dinliyorum… Dinliyorum… Firma gelinlik satıyor… “Satışlarımız çok azaldı…” , ” Masraflar bile çıkmıyor”, “Sosyal medya da iyi dönüş oluyormuş” gibi hem sitemkar hem de “YA BANA SATIŞ LAZIM, BANA PARA LAZIM” gibi çıkarımlarda bulunuyorum. Bir de arada ” Siz bu işin ehlisiniz, daha iyi bilirsiniz” gibi gaz veren cümleler de yok değil… Ben de anlatıyorum bildiklerimi ve elimden geldiğince yardımcı oluyorum. Velhasıl anlaşıyoruz . Ve reklamlara başlıyoruz. İlk gün arıyorum ” Tolga bey telefonlar çalıyor” , “Gelenler bakanlar var”, “İşler hareketlendi” gibi güzel şeyler duyuyorum. Tamam diyorum güzel… Aradan zaman geçiyor. Dönüşler aynı standartta ancak Tolga beyimiz bir şeyi eksik yapmış olmalı ki “Reklamlar müşterinin önüne çıkmıyor:(“. Telefon çalıyor… “Tolga bey acaba bütçemiz mi bitti?” , ” Reklamı hiç göremedikte? gibi tüylerimi diken diken eden serzenişler başlıyor. Bir kere sen EVLİSİN be kadın! Gelinlik reklamı sana neden görünsün! Hadi onu geçtim senin işlerin artmış, dönüşler çok iyi daha ne ? Zaten bütçemiz kısıtlı… Bu bütçe ile dönüşleri mi hareketlendirelim? , Sayfa beğenisini mi arttıralım ? Eşe dosta sürekli reklam gösterimi mi yapalım ? Yoksa sizin önünüze durmadan reklamı çıkartmaya mı çalışalım ?

Şimdi bu yazıyı okuyup ” Ya reklam aynı zamanda marka konumunu da yükseltmeli kardeşşşş” diyenler olacaktır. Evet yükseltmeli katılıyorum arkadaşlar 🙂 . Ama benim için öncelik müşterinin nasıl bir fayda beklediğidir. Eğer egosunu tatmin etmek istiyorsa da bunu en başta söylemeli ki ben de o reklamları bir an bile gözünün önünden eksik etmeyim hem kendisinin hem de çevresindekilerin :).

Reklamdan beklentilerimizi bilmemiz gerek. Reklamın iyisi kötüsü olmaz, faydalısı ve faydasızı olur diye diye valla tükendim… Dikkat çekmek istiyorsanız bir gazeteye çıplak ilan verin! O zaman görürsünüz ne kadar çok konuşulduğunuzu, 1000 lira ile nasıl Tüm Türkiye’ye reklam olduğunuzu… Bunlar malesef önemsiz. Önemli olan size fayda vermesidir reklamların.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir