Facebook’da Takipçi Sayısı Sadece “EGONUZU TATMİN EDER!”

Başlık dikkatinizi çekti ve tıkladıysanız hoş geldiniz. Bildiğim kadarı ile size Facebook’da sayfa beğeni sayınızın aslında sadece rakamlardan ibaret olduğunu( özellikle son 2 yıldır ) anlatmaya çalışacağım.

Şimdiye kadar 100’den fazla firmaya dijital pazarlama sunumu yaptım, bana yöneltilen ilk soru hep şu oldu; ” Ya bizim bu takipçiler de artacak mı?“. Artacak abi artacak merak etmeyin. Takipçi arttırmak evet önemli ama öyle sanıldığı gibi de mühim değil. Neden mi ?

Facebook’da yetkili abilerimiz, ilk zamanlar yapılan paylaşımları sayfayı takip eden ve aktif olan neredeyse her kullanıcıya gösteriyordu. Zamanla sayfalar büyüdü 1 milyon, 3 milyon takipçili sayfalar artmaya başladı. Facebook, özellikle reklamları devreye alıp geliştirdikten sonra baktı ki takipçi sayısı yüksek olan sayfalar reklama bütçe ayırmıyor ayırsa da yeterli değil. Zamanla erişim oranları düşmeye başladı. Önce %50’lere, sonra %20’lere şimdilerde %5’lere kadar düşüyor… Bu ne demek oluyor? Örneğin 1000 takipçisi olan bir Facebook sayfanız var. Bir fotoğraf paylaştınız. İşte o fotoğrafı sizin sandığınız gibi 1000 kişi görmüyor. 100 bilemediniz 200 kişi ancak görüyor. Tabi ki etkileşimi yüksek bir paylaşım ise belki de 1000 kişiden fazlası da görecek…İşte anlatmak istediğim tam da bu. Önemli olan takipçilerinizin sayısı değil. Paylaşımlarınızın kalitesi

Peki hem kaliteli içerikler paylaşıyor hem de sayfamızın takipçisi yüksek ise reklam vermemiz gerekiyor mu ? Güzel soru tebrik ediyorum kendimi 🙂 Bu tamamen sizin istediklerinize bağlı . Eğer hedef kitlenizin tamamına eriştiğinizi düşünüyorsanız ne gerek var reklamlara para harcamaya. Ama bu düşük bir ihtimal. Çünkü dün hedef kitlenizde olmayan biri yarın potansiyel müşteriniz olabilir. Mesela siz bebek bezi satıyorsunuzdur. Müzeyyen’in dün bebeği yoktur ama yarın doğum yapacaktır. Artık potansiyel müşterinizdir. Tabi reklamları kullanmadan da erişme ihtimaliniz var ama reklamlar size zaman kazandırabilir.

Size tavsiyem takipçi kasmayı çok önemsemeyin içeriklerinizin kalitesini arttırın ve gerekiyorsa reklam satın alması yapmaktan çekinmeyin…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir