Instagram’da Satış Yapmak İçin Amatör Olun!

Son iki yıldır çok sık duyduğumuz ” Instagram’dan şunu aldım.” , “Şu butiği incelendin mi?” gibi cümleler giderek daha da yerleşiyor hayatımıza. Peki nasıl satıyor bu insanlar bu ürünleri ? Nasıl güven kazanıyorlar? Bu işin sırrı nedir ? Gibi sorular kafanızda belirdiyse bildiğim kadarı ile bir şeyler anlatacağım sizlere.

Öncelikle Instagram ne bir e-ticaret sitesi, ne de ilan sitesi. Ama öyle bir ticaret hacmi var kiiiii ben bile hayret ediyorum bazen. Korse satanlar, salça satanlar, elbise satanlar hatta çörek otu satanları bile gördüm. Bu örnekleri verirken hepsinin bir ortak paydası olduğunu fark etmişsinizdir. Fark etmeyenler için söylüyorum tabiki de “KADIN“. Kadınlar evet alışverişi seviyor, evet para harcamayı seviyor, evet kendine bakmayı seviyor bunları sıralayabilirsiniz. Ama “Neden Instagram” ? Sorusunun tek bir cevabı var bence o da “SAMİMİYET”.

Peki Instagram’da kullanıcılar ile nasıl samimi bir bağ kurulur, şimdi de bunun hakkında konuşalım. Edindiğim tecrübelere dayanarak tek bir anahtar kelime ile özetliyorum ben bunu.  O anahtar kelime de “AMATÖRLÜK”.  Şöyle açalım konuyu; aman ben bir manken ile çalışayım, aman stüdyoda profesyonel fotoğraflar çekeyim, yok efendim Photoshop ile güzel bir şablon oluşturayım… Bunları unutun… Bunlar Instagram’a aykırı. Giyin üstünüze selfie yapın paylaşın! Salçayı koyun tabağa çekin fotoğrafını paylaşın! Çok basit gibi görünüyor değil mi ? Ama bence amatör ( samimi ) olmak bir hayli zor.

Örnek vermek gerekirse; Bir kadın giyim ve aksesuar satan e-ticaret sitesi ile çalışırken, Instagram’a yatırım yapmaya karar verdik. Satışlarımız fena değil. Google Adwords ve Facebook reklamları ile iyi bir ivme yakaladık. Ancak Instagram’daki butikler resmen cezbetti bizi. Sayfamızı açtık, takipçilerimizi arttırdık ve paylaşım yapmaya başladık . Bu paylaşımlarda bizim sitemizde bulunan stüdyo ortamında çekilen fotoğrafları kullandık. Bu paylaşımlar için sponsorlu gönderi de satın aldık . Ancak bırakın satışı yorum yapan, mesaj atan bile yok! Halbuki işi dört dörtlük yaptık. Her şey güzel görünüyor .Sayfa dolu dolu. Paylaşımlar düzenli ve özenli . Fiyatlar makul seviyede. Olmadı … Ne kadar uğraştıysak olmadı… Sonra kıyaslamaya başladık diğer butikler ile. Bizim neyimiz eksik diye. Eksiğimiz yoktu, fazlamız vardı o da “PROFESYONEL OLMAYA ÇALIŞMAK”. 

İlerisi ne getirir bilinmez. Ama hala Instagram’ın ruhu amatör. Instagram’da amatör olun, samimi olun, yaptığınız işi sevin… Gerisi kolay…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir